Kendinizi Tanıyın

Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Türkiye’de ise meme kanseri teşhisi konulan kadın sayısı yaklaşık 24 bin. Son veriler hastalığın Türkiye’de yaşayan kadınlar arasında görülen bir numaralı kanser çeşidi olduğuna işaret ediyor. Meme kanserinden erken tanıyla tamamen iyileşmek mümkün. Bu nedenle kadınların meme kanseri konusunda bilgilenmesi hayati önem taşımaktadır.

 

Erken tanı hayat kurtarır.


Meme kanseri süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında meydana gelen tümöral oluşumdur. Meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavide daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Erken teşhis ile tedavide %100 başarı sağlanabiliyor. Hastalığın ilk evresinde konulan bir tanı ile tedavinin başarılı olma şansı %99. İkinci evrede ise tedavinin başarı şansı %93. Başarı oranı hastalık 4. evrede teşhis edildiğinde ise %22.


Kendinizi tanıyın.


Günlük hayatın koşturmacaları arasında kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Vucüdunuzu ve kendinizi tanımak için, ofis, ev, çocuğunuzun, eşinizin ihtiyaçları derken ne kadar vakit bulabiliyorsunuz? Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Meme kanserine karşı en önemli tedbir erken teşhis. Bu noktada sizin de yapabileceğiniz bir şey var: kendinizi tanımak. Belirli aralıklarla göğüslerinizi kontrol etmelisiniz, farklı hissettiren bir durum olduğunda bu konuda doktorunuza danışmalısınız. 20 yaşında ilk meme muayenesi yapılarak kendi kendine meme muayenesi öğretilir, daha sonra en fazla 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl doktor kontrolü tavsiye edilir. Mamografiler hala en önemli meme kanseri tespit cihazlarıdır. Onların da tespit edemediği bazı türler için ultrason ve MR cihazları kullanılmaktadır. 


Riskleri öğrenin.


Kendinizi tanımanın yanında alabileceğiniz diğer önlemler riskleri bilmekten geçiyor. Meme kanseri riskine yakalanmak ve kanser oluşumu riskini etkileyen faktörleri belirledikten sonra, uygun şekilde yaşam şeklinizi belirleyebilirisiniz. Meme kanserine 50 yaş üzeri kadınlarda sıklıkla rastlanmaktadır. 35 yaş ve altında rastlanma sıklığı daha azdır. Amerika’da 8 kadından 1’ine meme kanseri görülme şansı var. Bu da demek oluyor ki meme kanseri 8 kadından 7 tanesine asla uğramayacak. Meme kanserinden ölme oranı hasta olan kadınlar arasında yaklaşık 100’de 2,5 dolaylarında. Ölüm oranları son 25 yılda 100’de 40 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş, daha iyi tedavilerin yanında, erken teşhisin ve büyük oranda farkındalığın artmasına bağlı. Anne tarafından birinci derece akrabasında (anne, teyze, anneanne) meme kanseri hikayesi olması önemli bir risk faktörü kabul edilmektedir. Ama meme kanserinin %15’i kalıtsaldır. Erken adet görme, geç menopoz, doğum kontrol ve menopoz için verilen östrojen içeren haplar da riski artıran faktörlerden. Obezite, alkol ve sigara kullanımı, düzenli egzersiz yapmama meme kanseri riskini artırmaktadır.


Riski azaltmak elimizde.


Bireysel risk faktörlerini belirlemede genetik testlerden faydalanabilirsiniz. Türk bir biyoteknoloji girişimi olan Genz Biyoteknoloji, kendi ürettikleri bir model ile meme kanserine yakalanma riskinizi size söylüyor. Ağrısız, acısız, iğnesiz ve kan örneksiz olarak, evinizde size özel hazırlanan, uzmanlar tarafından oluşturulan raporunuz ile meme kanserine yakalanma riskinizi nasıl düşürebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş raporunuz ile riskleriniz belirlendikten sonra yine Genz tarafından sağlanan uzman görüşleriyle, sağlıklı bir yaşam için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Genz testinin öncelikli amacı meme kanserine henüz yakalanmamış kadınlarda kansere sebep olacak mekanizmaları taramak ve bu mekanizmaları raporlayarak kansere yakalanma sebebini ön görmek. Kişinin Genz testi ile yapması beklenen doktoru ile konuşarak kendisine özgü belirlenen risklerden uzak durması ve kanser oluşma riskini önemli ölçüde azaltmasıdır ve kanser oluşumu olabildiğince ertelemesidir. Genz test sonuçlarını kullanarak :

  • Ne zaman hamile kalmanızın sizin için daha uygun olacağını,
  • Yaşam şeklinizin nasıl düzenlenmesi gerektiğini,
  • Varsa riskinizi arttıran ilaçları,
  • Riskinizi azaltmak için kullanmanız gereken doğal yöntem ve ilaçları,
  • Radyasyon, güneş, stres gibi çevresel faktörlere olan hassasiyetinizi,
  • Sigara ve alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (boy kilo oranı) gibi yaşam şeklinizin kanser riskinizi nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Şu an Amerika’da 3.1 milyon meme kanserini yenen kadın yaşıyor. Türkiye’de ise sağkalım oranı %70 dolaylarında. Farkındalık ve erken tanı ile bu sayı daha da artacak.