Meme Kanseri riskimi artık biliyorum!

Meme kanseri kadınlar arasında %35 ile en sık rastlanan kanser türüdür. Her 8 kadından biri hayat boyu 1 kez meme kanseri geçiriyor. Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 24 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Bununla beraber erken teşhis sayesinde tedavide başarı şansının arttığını  biliyoruz. Erken teşhis ile meme kanserinde önleyici tedavi yöntemleri bulunuyor. Böylelikle kanser ilerki evrelere geçmeden durdurulabiliyor. Erken teşhisin yolu da nitelikli ve düzenli taramalardan geçiyor. Ama ülkemizde düzenli tarama sıklığı kadınlar arasında malesef çok düşük. Sık tarama ile kanser erken seviyelerde belirlenebilir ama tabi bu durum kanser oluşmasından sonra ortaya çıkıyor. 


Kansere yakalanmadan önce ise yapabileceklerinizin ve kanser oluşma riskini azaltmanın yolları da yapılan araştırmalarla günden güne genişliyor. Genetik biliminin gelişmesiyle, kanser riski henüz ortaya çıkmadan net bir şekilde ortaya konabiliyor.  


Türk bir girişim olan GenZ meme kanseri farkındalık testi ile kanser oluşumundan önce, kansere yakalanma riskinizi tespit ediyor. Bu test ile kanser hastalığına yakalanmadan, genetik tarama ile meme kanserine yakalanma riskinizi öğrenebilir, sonra yaşam tarzınızı uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. 

Risklerinizi  öğrendikten sonra dilerseniz uzmanlara dilerseniz kendi doktorunuza danışarak bundan sonra nasıl bir yaşam tarzı belirleyeceğinize karar verebilirsiniz. Düzenli spor yapmak, alkol ve sigara tüketiminden uzak durmak, stresinizi azaltmak gibi bir çok yaşamsal aktiviteden hangilerinin sizin için uygun olduğunu belirleyerek,  kansere yakalanma riskinizi azaltabilecek bir çok seçeneğiniz olacak. 


Annesinde meme kanseri tespit edilen Derya Tuzcu, GenZ meme kanseri farkındalık testi kullanıcılarında biri. Kendisine bu testi neden kullanmak istediğini, kullandıktan sonra neler öğrendiğini ve bunların hayatını nasıl etkilediğini sorduk.

 

 


Derya Hanım, annenizin meme kanseri olduğunu öğrendiğinizde nasıl hissettiniz?


Oldukça zor bir süreçti bizim için. Annem düzenli olarak mamografiye giren bir kadındı ve bu sayede erken teşhis ile erken evrede kanseri tespit edildi. Cerrahi operasyonlar ile daha sonra iyileşti. Tabi bir kere iyileşmiş olması tekrar başımıza gelmeyeceği manasına da gelmiyor maalesef. 


Peki bu durum hayatınızı nasıl değiştirdi?


O dönem özellikle meme kanserinin genetik bir hastalık olduğunu öğrendik. Haliyle kendim ve akrabalarım için endişelenmeye başladım. Bir de öğrendiğimiz bazı bilgiler 40 yaşından sonra her yıl mamografiye gitmemiz gerektiğiydi. Bu kontrol sağlanması ve insanı güvende hissettirmesi açısından oldukça önemli. Öte yandan alternatif arayışlara da girdim ben. Öğrendiklerime göre annemin tekrar yakalanma riski vardı. Ayrıca teyzem ve kendim için de oldukça endişeliydim. Daha çok güven duyabileceğim ya da içimi rahalatacak bir yol arıyordum. O arayış sırasında, internette genetik taramayla ilgili yazılar ve sayfalar gördüm. Bu sayfalar GenZ isimli bir kanser araştırma merkezinin tarama testinden bahsediyordu. Ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne gibi bilgiler sunduğunu anlamaya çalıştım. 


GenZ ile internet üzerinden tanıştınız öyleyse. GenZ test size nasıl bir fayda sağladı?


Doktorumuzdan öğrendiğime göre meme kanseri her 8 kadının birinde görülüyormuş ve ailesinde meme kanseri olanların riski çok daha yüksekmiş. Benim de annem kansere yakalanınca hemen gidip kendime de bakılmasını istedim, kanser başlangıcım yoktu ama ilerde kanser olur muyum diye çok korkuyordum. Bu test ile ileriye dönük risklerimi öğrenme şansım oldu. 


Bu test sayesinde ne gibi bilgiler edindiniz?


Ben kansere yakalanmış birinin kızı olarak test yaptırdım. Korktuğum şey benim de kansere yakalanmamdı. Test sonucumu inceleyen uzmanlar annemin kanser olması durumunu kafaya takmamam gerektiği, kendi sağlığım için daha dikkatli olmamı, spor yapmaya vakit ayırmamı ve yediklerim konusunda özenli davranmam gerektiğini söylediler. Alkol ve sigara asla kullanmamam gerektiğini öğrendim. Herkesin hassasiyeti olduğu durumlar farklıymış. Benim bünyemde alkol ve sigara meme kanseri riskimizi diğer insanlara göre daha çok arttırıyormuş. Yaşam tarzımı düzenleyerek, egzersiz yaparak ve daha sağlıklı beslenerek, yaşla birlikte artan riskimi düşürebileceğimi öğrendim. Koruma, tarama ve tedavi için uzmanlar öneriler sunabiliyorlar. Genlerinize göre ne çeşit tedavilerin size yararlı olabileceğini sundular, tabi doktor kontrolünde olmak şartı ile. İlerde meme kanserine yakalanırsam görülmesi en muhtemel olan, hormon bazlı kanser tipiymiş. Meme kanseri ile ilişkili hormonlarımın düzenini bozan şeylerin bir listesini edindim. Artık onları kullanıp kullanmamaya daha çok dikkat ediyorum. Yine uzmanların uyarısıyla  40 yaşıma gelmeden önce tarama amaçlı cihazlara görünüyorum, mamografi kontrolünden geçiyorum. 

 

Anladım, peki bu testle ilgili söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?


Ben kanserin genetik bir hastalık olduğunu bilmiyordum. İnternette araştırdıkça öğrendim oradan da kanser genetiği testi yapan Genz’i buldum. Ben kansere yakalanmış birinci derecede akrabası olan biriyim, ama bence her kadın genlerine baktırmalı, kansere karşı avantajlarını dezavantajlarını öğrenmeli o şekilde mücadele etmeli, herkesin başına gelebilir, kadınlar arasında en çok görülen kansermiş ve ben kendimde çıkmasını hiç beklemezdim. Annemin başına gelince dünyam değişti. İlk başlarda kanser riskimi hiç bilmek istemedim. O şekilde nasıl yaşarım diye düşündüm ama riski azaltmanın yolları varmış, bunları öğrenince ben bu testi yaptırmalıyım dedim. Bence her kadının ciddiye alması gereken bir konu meme kanseri, bence her kadın bu testi yaptırmalı, her kadın genlerini bilip ona göre yaşamayı hak ediyor.  Ayrıca buradan tüm kadınlarımıza şunu öneriyorum, taramalarınıza erken yaşta başlayıp, bu konuda daha hassas davranın lütfen.