Meme Kanserinden Korkma

Kanser genetik bir hastalıktır. Bir hücre kanser olduysa o hücrede genetik düzen bozulmuş demektir. Bu genetik kaosa tetikleyici mutasyonlar, çevresel faktörler ve hormonlardaki düzensizlikler neden olabilir. Genetik test ana mutasyonlardan kaynaklı hatalarınızı ortaya koyar ve genetik profiliniz ile doktorunuz sahip olduğunuz risklerden nasıl kaçınacağınızı planlayabilir. Meme kanseri olmanız için mutant hücrenin, vücudun üç kontrol basamağından atlaması gerekir. Bunlar:

1.DNA kontrol basamağı, 

2.Hücre kontrol basamağı, Bu seviyede düzgün bir şekilde işlev olduğunda, kanser başlangıcı ve kansere karşı savunma mekanizmalarının iyi çalışması sağlanır.

3.Bağışıklık sistemi kontrol basamağı. 

Meme kanseri oluşumu için minimum 4 mutasyon gereklidir. Tek başına BRCA-1 ve BRCA-2 taşıyıcısı olmanız sizi kanser yapmaz. Genz testi ise BRCA-1 ve BRCA-2 dahil, ATM, FGFR2 ve MAPK3 genlerini de inceleyerek beş geni tarayarak daha kapsamlı bir sonuç sunar.


Meme kanseri için genetik tarama yaptırmak istediğiniz zaman, genetik testlerin %95’i ailesel kalıtımsal meme kanseri genlerini kontrol eder. Bunlar birinci basamakta görev alan tümör baskılayıcılardır. Ülkemizde en çok BRCA-1 ve BRCA-2 olmak üzere iki gen baskılayıcı taranır. BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinden kaynaklı meme kanserlerinin oranı dünyada %8 iken ülkemizde %5 civarındadır. Yani meme kanserlerinin sadece %6-7’si BRCA-1 ve BRCA-2 genleri ile açıklanabilir. 

Genz testi, 1 basamak yerine 1. ve 2. basamakları kontrol eder ve 3. basamakta yaşlanma ile gelen hücrelerin yaşlanıp fonksiyonlarını kaybetmesi, stres, kötü beslenme, sigara alkol ve obeziteden kaynaklı görevlerini yerine getirememesi durumlarını önlemek için kişinin yaşına uygun önerilerde bulunur.

Mevcut testler sadece tümör baskılayıcıları hedeflemişken, GENZ farkındalık testi ile tümör baskılayıcılar, hücre çoğalması, hücre kontrol mekanizması ve sinyal/farklılaşma yol ayrımlarında görev alan kilit genler taranarak kişiye daha detaylı bilgiler sunulur. Bu bilgiler ile kanserin sizi nereden yakalayabileceğini ve bundan nasıl kaçınabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

 

GENZ testini yaptırmak için kanserli akrabam olması mı gerekli?


Birinci derece akrabalarında kanser görülen kişilerin kansere yatkınlığı çok daha yüksektir. Ancak kanserli akrabası olmayan bireylerde de genetik sebepli kanser görülür. Bu sebeple kanser riski için genetik taraması, ailesinde kanser hikayesi olan bireylere de olmayan bireylere de yapılır.


GENZ testi kanserli bireylere mi yapılır?


Genz testi meme kanserine henüz yakalanmamış bireylere yapılır. Özellikle ailesinde kanser hikayesi olanlara önerilir. 


Bu test sonucu ile meme kanserine yakalandığım belli olur mu?


Bu test ile kanser riskiniz ortaya konur. Mevcut kanser başlangıcı ancak radyoloji (mamografi, ultrason, PET) ve patoloji (biyopsi) ile ortaya konur.

 


GENZ test ile neler öğrenebilirim?

Genz testinin öncelikli amacı meme kanserine henüz yakalanmamış kadınlarda kansere sebep olacak mekanizmaları taramak ve bu mekanizmaları raporlayarak kansere yakalanma sebebini ön görmektir. Kişinin Genz testi ile yapması beklenen doktoru ile konuşarak kendisine özgü belirlenen risklerden uzak durması ve kanser oluşma riskini önemli ölçüde azaltmasıdır ve kanser oluşumu olabildiğince ertelemesidir. Genz test sonuçlarını kullanarak:

  • Ne zaman hamile kalmanızın sizin için daha uygun olacağını,
  • Yaşam şeklinizin nasıl düzenlenmesi gerektiğini,
  • Varsa riskinizi arttıran ilaçları,
  • Riskinizi azaltmak için kullanmanız gereken doğal yöntem ve ilaçları,
  • Radyasyon, güneş, stress gibi çevresel faktörlere olan hassasiyetinizi,
  • Sigara ve alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (boy kilo oranı) gibi yaşam şeklinizin kanser riskinizi nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.