Sevdiklerinizi Koruyun

Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Türkiye’de ise meme kanseri teşhisi konulan kadın sayısı yaklaşık 24 bin. Son veriler hastalığın Türkiye’de yaşayan kadınlar arasında görülen bir numaralı kanser çeşidi olduğuna işaret ediyor. Bu kadar yaygın olmasının yanında, gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde hem tanı konulmasında hem de kanser tedavisinde hayatları kurtaracak gelişmeler yaşanıyor. Risk faktörleri ve kişisel tıbbi geçmişin de büyük önem taşıdığı meme kanseri erken evrelerde kolayca tedavi edilebilir ve tedavi başarısı en yüksek kanser türlerinden. Moral ve destek bir yana, tabii ki en önemli faktör erken teşhis. Bu hastalığın farkında olup düzenli kontroller ve genetik tarama testleri ile tıbbı destek alarak, erken teşhis şansını yükseltebilirsiniz. Hastalığın ilk evresinde konulan bir tanı ile tedavinin başarılı olma şansı %99. 4. evrede teşhis edildiğinde ise %22. Erken teşhis ile tedavide %100 başarı sağlanabiliyor. Üstelik yaşam tarzlarımızı daha çok egzersiz ve gelişmiş diyetler içirecek şekilde düzenleyerek, kanserden korunma konusunda daha dikkatli davranılmasını uzmanlar öneriyor. 


Günlük hayatın koşturmacaları arasında kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Vucüdunuzu ve kendinizi tanımak için, ofis, ev, aile ve gündelik ihtiyaçlar derken ne kadar vakit bulabiliyorsunuz? Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Meme kanserine karşı en önemli tedbir erken teşhis. Bu noktada sizin de yapabileceğiniz bir şey var: kendinizi tanımak. Belirli aralıklarla göğüslerinizi kontrol etmelisiniz, farklı hissettiren bir durum olduğunda bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca düzenli doktor kontrolünden geçmenin ve belli bir yaştan sonra düzenli olarak mamogrofi çektirmenin öneminin ne kadar altını çizsek azdır. Mamografiler hala en önemli ve yaygın meme kanseri tespit teknolojisidir. Bu sistemlere ek olarak ultason ve MR cihazları kullanılmaktadır. Bu bahsettiğimiz cihazlarla birlikte, kendi yapacağınız meme kontrolü, erken teşhis için en önemli araçlarınız.


Erken tanının üzerinde ne kadar durursak azdır. Meme kanseri farkındalığı konusunda kendiniz kadar çevrenizi de bilgilendirmeniz son derece önemli. Etrafımızdaki kadınların da hem kendilerini tanımaları, kontrol etmeleri hem de gelişmiş tıbbi teknolojilerden yararlanmaları ile meme kanserine karşı zafer kazanabiliriz. Bu noktada, kadınlar kadar erkeklere de iş düşüyor. Kadınların farkındalıkları kadar hayat arkadaşlarının, oğullarının, iş arkadaşlarının rolleri de büyük önem taşıyor. Meme kanserine karşı açtığımız bu savaşa tüm erkekleri de davet ediyoruz. Kadınlara verdiğiniz değeri, hem onların yanında olarak hem de onlara hatırlatarak gösterin. Sevdiklerinizin bu illetin farkında olmalarını ve gecikmeden korunmaya ve taramalara başlamalarını sağlayabilirisiniz.

 


Bunlarında yanında korunma ve erken tanı için yararlanabileceğiniz başka yöntemler de mevcut. Risklerinizi öğrenmeniz ve size özel kanserden korunma yollarını belirlemeniz için araçlar ve yöntemler de bulunuyor. Ağrısız, acısız, kan örneksiz, evinizde alacağınız tükürük örneğiyle, GENZ Meme Kanseri Farkındalık Testi size kanser oluşumundan önce kansere yakalanma ihtimalinizi söylüyor. Yerli bir girişim olan GENZ Biyoteknoloji,  BRCA-1 ve BRCA-2’nin de bulunduğu beş farklı gen tarayarak, meme kanseri oluşturma riskini ortaya koyuyor. Riskleriniz belirlendikten sonra yine Genz tarafından sağlanan uzman görüşleriyle, sağlıklı bir yaşam için yapmanız gerekenleri öğreniyorsunuz. Genz testinin öncelikli amacı meme kanserine henüz yakalanmamış kadınlarda kansere sebep olacak mekanizmaları taramak ve bu mekanizmaları raporlayarak kansere yakalanma sebebini ön görmektir. Kişinin Genz testi ile yapması beklenen doktoru ile konuşarak kendisine özgü belirlenen risklerden nasıl uzak duracağını öğrenmesi, bunları uygulaması ve kanser oluşma riskini önemli ölçüde azaltmasıdır. Eğer kişinin genetik olarak kansere yatkınlığı var ise kanser oluşumunu olabildiğince ertelemesidir. Genz test sonuçlarını kullanarak :

  • Ne zaman hamile kalmanızın sizin için daha uygun olacağını,
  • Yaşam şeklinizin nasıl düzenlenmesi gerektiğini,
  • Varsa riskinizi arttıran tedavileri,
  • Riskinizi azaltmak için kullanmanız gereken doğal yöntem ve takviyeleri,
  • Radyasyon, güneş, stress gibi çevresel faktörlere olan hassasiyetinizi,
  • Sigara ve alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (boy kilo oranı) gibi yaşam şeklinizin kanser riskinizi nasıl etkilediği gibi bilgileri size özel edinmiş olursunuz.