Genz Meme Kanseri Farkındalık Testi Nedir?

Kanser genetik bir hastalıktır. Bir hücre kanser olduysa o hücrede genetik düzen bozulmuş demektir. Bu genetik kaosa tetikleyici mutasyonlar (driver mutations), çevresel faktörler (epigenetik) ve hormonlardaki düzensizlikler olabilir. Genetik test ana mutasyonlardan kaynaklı hatalarınızı ortaya koyar ve genetik profiliniz ile doktorunuz sahip olduğunuz risklerden nasıl kaçınacağınızı planlayabilir. Meme kanseri olmanız için mutant hücrenin, vücudun üç kontrol basamağından atlaması gerekir. Bunlar:

 

  1. DNA kontrol basamağı,
  2. Hücre kontrol basamağı ve
  3. Bağışıklık sistemi kontrol basamağıdır.

 

Mevcut genetik tarama testleri neleri kapsar?

Meme kanseri için genetik tarama yaptırmak istediğiniz zaman, genetik testlerin %95’i ailesel, kalıtımsal meme kanseri genlerini kontrol eder. Bunlar 1. basamakta basamak görev alan tümör baskılayıcılardır. Meme kanseri için tanımlanmış 50 civarı aktif tümör baskılayıcı gen varken, ülkemizde en çok BRCA-1 ve BRCA-2 olmak üzere iki gen baskılayıcı taranır. BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinden kaynaklı meme kanserlerinin oranı dünyada %8 iken ülkemizde %5 civarındadır. Yani meme kanserlerinin sadece %6-7’si BRCA-1 ve BRCA-2 genleri ile açıklanabilir.

GENZ testinin farkı nedir?

Genz farkındalık testi ise, 1 basamak yerine 1. ve 2. basamakları kontrol eder ve 3. basamakta yaşlanma ile gelen hücrelerin yaşlanıp fonksiyonlarını kaybetmesi, stres, kötü beslenme, sigara alkol ve obeziteden kaynaklı görevlerini yerine getirememesi durumlarını önlemek için kişinin yaşına uygun önerilerde bulunur.

Mevcut testler sadece tümör baskılayıcıları hedeflemişken, GENZ testi ile Tümör baskılayıcılar Hücre çoğalması, Hücre kontrol mekanizması ve sinyal/farklılaşma yolaklarında görev alan kilit genler taranarak kişiye daha detaylı bilgiler sunulur. Bu bilgiler ile kanserin sizi nereden yakalayabileceğini ve bundan nasıl kaçabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

GENZ testini yaptırmak için kanserli akrabam olması mı gerekli?

Birinci derece akrabalarında kanser görülen kişilerin kansere yatkınlığı çok daha yüksektir. Ancak kanserli akrabası olmayan bireylerde de genetik sebepli kanser görülür bu sebeple kanser riski için genetik taraması ailesinde kanser hikayesi olan bireylere de olmayan bireylere de yapılır.

GENZ testi kanserli bireylere mi yapılır?

Genz testi meme kanserine henüz yakalanmamış bireylere yapılır. Özellikle ailesinde kanser hikayesi olanlara önerilir.

Bu test sonucu ile meme kanserine yakalandığım belli olur mu?

Bu test ile kanser riskiniz ortaya konur. Mevcut kanser başlangıcı ancak radyoloji (mamografi, ultrason, PET) ve patoloji (biyopsi) ile ortaya konur.