Meme Kanseri Belirti ve Bulguları

Memelerinizin normal olarak nasıl göründüğünü ve nasıl hissettirdiğini bilmek göğüs sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken bulmak size başarılı bir tedavi şansı sunar. Fakat neye bakıldığını bilmek, düzenli mamogramların ve tarama testlerinin yerini tutmaz. Tarama testleri, herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce, erken evrelerinde meme kanserini bulmaya yardımcı olabilir.

Erken teşhis, meme kanseri tedavisinin başarılı olması için en önemli etmenlerdir. Genetik testler de erken teşhis imkanı sağlamları ile meme kanseri tedavisinin başarı oranlarını artırmaktadır. 

Meme kanserinin en sık görülen semptomu yeni bir yumru veya kitledir. Düzensiz kenarları olan ağrısız, sert bir kitlenin kanser olma olasılığı daha yüksektir, ancak meme kanserleri ince, yumuşak veya yuvarlak olabilir. Ağrılı bile olabilir. Bu sebeple, göğüs hastalıklarının teşhisinde herhangi bir yeni meme kitlesi, yumru veya meme değişikliğinin deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Meme kanserinin diğer olası semptomları şunlardır:

  • Memenin tamamı veya bir kısmının şişmesi (ayrı bir yumru hissedilmese bile)
  • Ciltte tahriş veya çukurlaşma (bazen portakal kabuğu gibi görünüyor)
  • Meme veya meme ucu ağrısı
  • Meme ucu büzülme (içe doğru dönme)
  • Meme ya da meme derisinde kızarıklık, lekelenme ya da kalınlaşma
  • Meme akıntısı (anne sütünden başka)

Bazen bir meme kanseri kolun altındaki veya köprücük kemiği etrafındaki lenf düğümlerine yayılabilir ve orada bir yumru veya şişlik oluşturabilir, göğüsteki asıl tümörden bile önce hissedilecek kadar büyüktür. Şişmiş lenf düğümleri de bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

Bu belirtilerden herhangi biri, meme kanseri dışındaki şeylerden kaynaklanabilse de, eğer bu semptomlar varsa, bir sağlık uzmanına bildirilmelidir, böylece nedeni bulunabilir.

Mamogramların her meme kanserini bulamaması nedeniyle, memelerinizdeki değişikliklerin farkında olmanız ve meme kanserinin belirtilerini ve semptomlarını bilmeniz önemlidir.