Meme kanseri nasıl başlar?

DNA'daki değişiklikler veya mutasyonlar normal göğüs hücrelerinin kansere dönüşmesine neden olabilir. Bazı DNA değişiklikleri ebeveynlerden (kalıtsal olarak) geçirilir ve meme kanseri riskinizi büyük ölçüde artırabilir. Ne yediğiniz ve ne kadar egzersiz yaptığınız gibi diğer yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörleri, meme kanseri geliştirme şansınızı artırabilir, ancak bu risk faktörlerinden bazılarının normal hücrelere nasıl kansere yol açtığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Hormonlar birçok meme kanseri vakasında rol oynar gibi görünmektedir, ancak bunun nasıl gerçekleştiği tam olarak anlaşılamamıştır.

Kalıtsal mı edinilmiş DNA mutasyonları mı?

Normal meme hücreleri, DNA'daki değişiklikler (mutasyonlar) nedeniyle kansere dönüşebilir. DNA, hücrelerimizdeki genleri oluşturan kimyasaldır. Genlerin hücrelerimizin nasıl çalıştığına dair talimatları vardır. Bazı DNA mutasyonları ebeveyninizden alınır veya size geçer. Bu, doğduğunuzda mutasyonların hücrelerinizde olduğu ve bazı mutasyonların belirli kanser riskini büyük ölçüde artırabileceği anlamına gelir. Bazı ailelerde çocuklarına geçen mutasyonlar, çoğu zaman gençken kansere neden olabilen DNA'da yer alan değişikliklerdir.

Ancak meme kanserine bağlı çoğu DNA değişimi edinilmiştir. Bu, değişimin bir kişinin hayatı boyunca miras kalması ya da onlarla doğmasından ziyade göğüs hücrelerinde gerçekleştiği anlamına gelir. Edinilmiş DNA değişiklikleri zaman içinde gerçekleşir ve sadece meme kanseri hücrelerinde bulunur.

Mutasyona uğramış DNA, mutasyona uğramış genlere yol açabilir. Bazı genler hücreler büyüdüğü zaman kontrol edilir, yeni hücrelere bölünür ve ölür. Bu genlerdeki değişiklikler, hücrelerin normal kontrolü kaybetmesine neden olabilir ve kansere oluşumuna sebep olabilirler.

Proto-onkogenler

Proto-onkogenler, hücrelerin normal büyümesine yardımcı olan genlerdir. Bir proto-onkogeni mutasyona uğradığında (değiştiğinde) ya da çok fazla kopyası olduğunda, olması gerekenin aksine açık ya da aktive olan bir "kötü" gen haline gelebilir. Bu olduğunda, hücre kontrolden çıkar ve kontrolden çıkan daha fazla hücre yapar. Bu kansere yol açabilir. Bu kötü gene onkogen denir.

Bir hücreyi araba olarak düşünün. Otomobilin düzgün çalışması için, ne kadar hızlı gittiğini kontrol etmek için yollar olmalı. Bir proto-onkogen normalde bir gaz pedalına benzer şekilde çalışır. Hücrenin nasıl ve ne zaman büyüdüğünü ve bölündüğünü kontrol etmeye yardım eder. Onkogen, sıkışmış bir gaz pedalı gibidir, bu da hücrenin kontrolden çıkmasına neden olur.

Tümör baskılayıcı genler

Tümör baskılayıcı genler, hücre bölünmesini yavaşlatan (hücre büyümesi), DNA hatalarını tamir eden veya hücrelerin ne zaman öleceğini söyleyen (apoptoz veya programlanmış hücre ölümü olarak bilinen bir süreç) normal genlerdir. Tümör baskılayıcı genler düzgün çalışmadığında, hücreler kontrolden çıkabilir, kontrolden çıkan daha fazla hücre üretebilir ve hücreler gerektiğinde ölmez, bu da kansere yol açabilir.

Bir tümör baskılayıcı gen, bir arabadaki fren pedalı gibidir. Normalde hücrenin çok hızlı bir şekilde bölünmesini engeller, tıpkı bir frenin çok hızlı gitmesini önlediği gibi. Bir mutasyon gibi genle bir şeyler ters giderse, “frenler” işe yaramaz ve hücre bölünmesi kontrolden çıkabilir.

Kalıtsal gen değişiklikleri

Bazı kalıtsal DNA mutasyonları (değişiklikler), belirli kanserler geliştirme riskini önemli ölçüde artırabilir ve bazı ailelerden gelen kanserlerin birçoğuna bağlıdır. Örneğin, BRCA genleri (BRCA1 ve BRCA2) tümör baskılayıcı genlerdir. Bu genlerden biri değiştiğinde, anormal hücre büyümesini artık bastırmaz ve kanserin gelişmesi daha olasıdır. Bu genlerden birinde bir değişiklik bir ebeveynden bir çocuğa geçebilir.

Kadınlar meme kanserinin genetik temelini anlamadaki ilerlemelerden zaten faydalanmaya başladılar. Genetik testler, BRCA1 veya BRCA2 tümör baskılayıcı genlerindeki kalıtsal mutasyonları olan bazı kadınları tespit edebilir (veya diğer genlerde daha az PALB2, ATM veya CHEK2 gibi). Bu kadınlar daha sonra meme kanseri riskini azaltmak için adımlar atabilirler ve daha erken ve daha tedavi edilebilir bir aşamada kanseri bulmaya yardımcı olmak için göğüslerindeki değişiklikleri aramaya yönelik planlar yapabilirler. BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki bu mutasyonlar ayrıca diğer kanserler (meme dışında) ile de ilişkili olduğundan, bu mutasyona sahip kadınlar diğer kanserler için erken tarama ve önleyici eylemleri de dikkate alabilirler.

BRCA genleri gibi tümör baskılayıcı genlerindeki mutasyonlar, genellikle kansere yol açtıkları için “yüksek penetrans” olarak kabul edilir. Yüksek penetrans mutasyonları olan birçok kadın kanser geliştirmesine rağmen, çoğu kanser vakası (meme kanseri dahil) bu tür mutasyondan kaynaklanmaz.

Daha sıklıkla, düşük penetranslı mutasyonlar veya gen varyasyonları kanser gelişiminde bir faktördür. Bunların her birinin, herhangi bir kişide meydana gelen kanser üzerinde küçük bir etkisi olabilir, ancak mutasyonlar yaygın olduğu için ve insanlar genellikle aynı anda birden fazlaya sahip oldukları için popülasyon üzerindeki toplam etki büyük olabilir. İlgili genler, hormon seviyeleri, metabolizma veya meme kanseri için risk faktörlerini etkileyen diğer şeyleri etkileyebilir. Bu genler, ailelerden gelen meme kanseri riskinin çoğuna neden olabilir.

Edinilmiş gen değişiklikleri

Meme kanserine ilişkin çoğu DNA mutasyonu, bir kadının yaşamı boyunca, kalıtsal olmaktan çok, göğüs hücrelerinde gerçekleşir. Onkogenlerin ve / veya tümör baskılayıcı genlerin bu edinilmiş mutasyonları, radyasyon veya kansere neden olan kimyasallar gibi başka faktörlerden kaynaklanabilir. Fakat şimdiye kadar, meme kanserine yol açabilecek çoğu edinilmiş mutasyonun nedenleri hala bilinmemektedir. Çoğu meme kanserinin birçok edinilmiş gen mutasyonu vardır.

Edinilmiş gen değişikliklerini tespit etmeye yönelik testler, doktorların meme kanseri olan bazı kadınlar için olasılığı (prognozu) daha doğru bir şekilde tahmin etmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, testler, göğüs kanseri hücreleri HER2 onkogeninin çok fazla kopyasına sahip olan kadınları tespit edebilir. Bu kanserler daha hızlı büyür ve yayılır. Bu kanser hücresi değişikliklerini hedefleyen ve hastalar için sonuçları iyileştiren ilaçlar vardır.

 

Referanslar

  • Bahcall O. Meme, yumurtalık ve prostat kanserleri için yaygın varyasyon ve kalıtım tahminleri. Nature Genetics 10 Ağustos 2017 tarihinde www.nature.com/icogs/primer/common-variation-and-heritability-estimates-for-breast-ovarian-and-prostate-cancers/ adresinden erişildi.
  • Shannon KM ve Chittenden A. Bölüm 80: Meme Kanserinde Genetik Test. İçinde: DeVita VT, Lawrence TS, Rosenberg SA, eds. DeVita, Hellman ve Rosenberg'in Kanseri: Onkolojinin İlkeleri ve Uygulaması. 10. ed. Philadelphia, Pa: Lippincott Williams & Wilkins; 2015.