Hakkımızda

GENZ Biyoteknoloji A.Ş.

 
 • 2015 yılında ODTÜ Teknokent içerisinde kurulan Umut Biyoteknoloji’nin devamıdır. 2017 yılında VC ile 300.000 € yatırım alarak kurulmuştur. Bilkent Cyberpark içerisinde faaliyet göstermektedir.
 • 2016 Yılında Startupbootcamp programında 830 uluslararası program içerisinden ilk 10 firma arasına girerek kuluçka (hızlandırma) programına kabul edilmiştir. Hızlandırma programı sonrası yatırım almaya hak kazanan 3 şirketten birisi olmuştur,
 • 2016 ODTÜ Kristal Ağaç Ödülleri Yılın ArGe girişimcisi Finalisti olmuştur,
 • 2016 TurkishTime dergisinde Türkiye’nin gelecek vaadeden 100 startup’ı arasında gösterilmiştir,
 • 2017 BioStartup Mena Programında 3. lük elde ederek San Diego’ya gitmeye hak kazanmıştır.
 • 2017 Teknopazar Programı’nda ilk 9’da yer alarak İrlanda Dublin’e gitmeye hak kazanmıştır.
 • 2018 Forbes Türkiye Dergisi’inde haber yapılan 5 Türk Startup’ından birisidir.
 • Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırmaları Platformu (SEDAP) üyesidir.
 • TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile çözüm ortağıdır.
 • Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) ile çözüm ortağıdır.
 • 2019 yılında 31 avrupa ülkesinde katılımıyla ile gerçekteltirilen Bilim ve Teknoloji Avrupa İşbirliği İlaç Dirençli Tümörlerde Yeni İlaç ve Tedavi Araçları Geliştirilmesi (CA17104 - New Diagnostic and Therapeutic Tools Against Multidrug Resistant Tumors) isimli projede yer almaya hak kazanmıştır.  
  https://www.cost.eu/actions/CA17104/#tabs|Name:overview
 • Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yeni nesil kanser ilaçları için kit geliştirilmesi projelerine devam etmektedir.

 

umut ağyüz, genz biyoteknoloji kurucusuUmut Ağyüz, Kurucumuz.

Yüksek Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği’nde tamamladıktan sonra doktorasına Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Biyomedikal Mühendisliği ve Tıp Bilişimi bölümlerinde devam ederken, 2015 yılında Sanayi Bakanlığı girişimcilik desteklerinden faydalanarak ilk şirketini kurmuştur. Harvard Tıp Fakültesi (Boston) ve ETH Mühendislik Fakültesi (Zurich) gibi merkezler de dahil olmak üzere bir çok merkezde 8 yıldır “biyoinformatik” ve “sistem biyolojisi” konularında çalışmalar yürütmektedir. 2017 yılında 1 yıl öğretim görevlisi olarak biyoinformatik dersleri vermiştir. 2016 yılında ilk VC yatırımını alarak Genz Biyoteknoloji’yi kurmuştur. Son 8 yıldır kanser veri analizleri, sistem biyolojisi, yeni nesil veri analizleri, genler arasında ilişki öğrenilmesi, yapay zeka, biyoistatistik ve yeni nesil kit teknolojileri üzerine çalışmaktadır.
Halen, İstanbul Biruni Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul Üyesi’dir. İVEK Vakfı ArGe ve Biyoteknoloji Komisyonu Başkan Yardımcısı, Biyoinformatik Çalışma Grubu Başkanıdır ve Bilkent Üniversitesi Cyberpark (Teknokent) bünyesinde şirket faaliyetlerini ve ArGe çalışmalarını devam ettirmektedir.

Bilim Yöntemimiz.

 • Genotip fenotip ilişkileri yüksek etki değerli makalelerden alıntılandırılmıştır. 
 • Genz testi BRCA1, BRCA2, ATM, FGFR2 ve MAPK3 genlerini tarayarak kapsamlı bir sonuç sunar. Bu genler hücre döngüsü kontrol, çoğalma, farklılaşma ve sağ kalım mekanizmaları ile tümör baskılayıcı gen mekanizmaları içinde anahtar rol oynayan genlerdir ve bu sayede

  1-  Hücreyi mutasyona iten mekanizamalar,

  2-  Bu mutasyonları kontrol edip hücreyi ölüme götürmesi gereken kontrol mekanizmaları,

  3- Bu mutasyonları fark edip baskılaması gereken tümör baskılayıcı mekanizmalar. Hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.

 • Kurucumuz Umut Ağyüz'ün Vilda Purutçuoğlu, Eda Purutçuoğlu ve Yüksel Ürün ile birlikte yazdığı, "Construction of a New Model to Investigate Breast Cancer Data" (Meme Kanseri Datasını İncelemek İçin Yeni Bir Model Kurulumu) isimli projede belirtilen model ve elde edilen verile ışığında DNA analizi gerçekleştirilip risk hesaplaması yapılmaktadır. Bunlara ek olarak Umut Ağyüz tarafından yazılan "Identifying Gene Intereactions Using Bayesian Networks" (Bayes Ağları Kullanılarak Gen İlişkilerinin Tanımlanması) kitabındaki yöntemler de kullanılmaktadır.