Bebeğiniz İçin RH Protein Tayini

Gebeliğin 9. haftasından itibaren %99 başarılı genetik test

Test Hakkında

Bebek Rh tayini kan uyuşmazlığının şüpheli olduğu durumlarda yapılır. Rh- anne ve Rh+ baba ile oluşan gebeliklerde hamileliğin 9. haftasında anneden 4ml kan alınır. Annenin kanı içerisinde bebeği ait hücre dışı (cell free) DNA parçaları ayrıştırılarak bebeğin Rhesus (RH) proteinleri üretilip üretmediğine bakılır.

 

Doğruluk oranı normal ebelikte %99'dur.

Bebek için %100 güvenlidir, hiç bir yan etkisi yoktur!

 

Amacımız

Standart kan uyuşmazlığı testleri annenin ürettiği bağışıklık hücreleri tarafından üretilen proteinleri yakalamak üzerine kuruludur. 22. haftadan itibaren 3-4 haftada bir yapılarak annenin bağışıklık sisteminin çocuğa tepki verip vermediği araştırılır.

Genz Rh testi ise kan uyuşmazlığına sebep olan Rhesus proteinin varlığını bebek üzerinde tarayarak test seferlik bir test ile %99 doğrulukta bir sonuç ortaya koyar. 9. Haftada yapılan bir test ile başka testleri yaptırmanıza gerek kalmaz. genetik materyal üzerinden tarar.

Negatif annenin pozitif bebeği olur ise, anneye 2 defa rhogam aşısı yapılarak kan uyuşmazlığının önüne geçilebilir. Rh testi rhogam aşı kullanılmadan önce yapılır. Gereksiz yere rhogam aşısı kullanımının önüne geçilmiş olur.

1 Tüp Kan

Hamileliğin 9. haftasından itibaren, anneden alınacak 1 tüp kan ile Rh faktör testi yapılır.

 

Genetik analiz

Anneden alınan kan içerisinden cfDNA alınır, rtPCR ile Rhesus proteini taranır.

 

1 haftada sonuç

Çalışma sonuçları 1 hafta içerisinde hekime yollanır.