Basında GENZ Biyoteknoloji

2015 yılında ODTÜ Teknokent içerisinde kurulan Umut Biyoteknoloji’nin devamıdır.

2016 yılında MV Holding & Gedik Holding’in sahibi olduğu StartersHub ve Boğaziçi Ventures’dan yatırım alarak GENZ Biyoteknoloji adını almıştır. Son yıllarda Türkiye’de adı en çok duyulan biyoteknoloji firmalarından biridir.

Kansere sebep olan genetik kaosu çözerek kişiye özel risk profili çıkartır. Kanser genetik taramalarında yeni nesil teknolojileri doğru, hızlı ve ulaşılabilir yapmak için çalışır.
Mümkün olduğunca çok kadına bu çözümleri ulaştırabilmek en büyük motivasyonudur.

 • GENZ testlerinin güvenilirlikleri Gazi Üniversitesi Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastaneleri ile yürütülen klinik çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır. Genz laboratuvarları ROCHE alt yapısı ile donatılmıştır ve %99 doğrulukta DNA okuma başarısına sahiptir.
 • DNA analizleri Bilkent Üniversitesi kampüsünde bulunan Cyberplaza içerisindeki 200 metrekare laboratuvarda gerçekleştirilmektedir.
 • Ayrıca Biruni Hastanesi, Bilkent Üniversitesi, Avantic Med Lab, Avusturya Tıp Fakültesi, ETH İsviçre gibi merkezlerle işbirlikleri var. 

Teknolojiyi kendisi geliştirerek bulunduğu coğrafyanın ihtiyaçlarına uyumlu hale getiren bir girişimi olan GENZ Biyoteknoloji, basında, katıldığı etkinliklerle ve geleceği şekillendirecek start-uplar arasında kendisine hak ettiği yeri buluyor. Basında yer alan bazı haberler ve katıldığı etkinliklerle adını duyuran GENZ Biyoteknolojiyi biraz daha yakından tanıyalım.

 

Basında GENZ.

 • Bir iş ekonomisi dergisi olan Capital'in yeni nesil girişimcilere özel ayırdığı Start Up'ta yer alan ve biyoteknoloji alanında destek gören, gelecek vadeden firmalara yer verdiği makalesinde tabiki GENZ Biyoteknoloji de var. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Yine aynı bilgi kaynağı üzerinde, GENZ Biyoteknoloji kurulmadan önce Umut Biyoteknoloji ile ilgili habere de buradan ulaşabilirsiniz.
 • Girişimcilik ve teknoloji odaklı bir platform olan Egirişim'de yer alan bir habere buradan ulaşabilirsiniz. Biyoteknoloji girişimleri için gerçekleştirilen, Türkiye'nin biyoteknoloji hızlandırıcı programı BIO Startup programında alınan başarıyı gösteren habere buradan ulaşabilirsiniz. 
 • Toplumsal sorunlara yaratıcı fikirler bulma ve bu fikirleri buluşturma amacıyla oluşturulan bir platform olan Digital Age Dergisinde yer alan, Netmarble EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) CEO'su Barış Özistek'in kaleme aldığı yazıda GENZ Biyoteknoloji'den "teknolojiyi kendisi geliştirerek bulunduğu coğrafyanın ihtiyaçlarına uyumlu hale getiren bir girişim" olarak bahsetmiştir. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Yine Digital Age Dergisinde yer alan, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard gibi Üniversitelerden mezun kişilerin kurduğu firmalardan bahsedilirken, GENZ Biyoteknoloji ve bu alanlarda ülkemizi temsiz eden bir firma olarak gösteriliyor. Bu yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yaşam bilimleri, biyoloji laboratuvarı güvenliği ve temizoda teknolojileri konularında kendini geliştiren ve sektöre öncülük edebilecek firmalara yer veren CleanroomNews, kurucumuz Umut Ağyüz'ün "Başlangıçtan bugüne genom çalışmaları" adlı yazısına yer vermiştir.
 •  Avrupa'da yaşanan teknolojik gelişmeleri takip eden ve girişimciler hakkında bilgi veren bir platform olan SeedTable üzerinde, Türkiye'de takip edilmesi gereken 100 startup arasında GENZ Biyoteknoloji'de bulunuyor. İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. 
 • Fikir, bilgi ve bakış açısı paylaşım platformu olan Medium üzerinde Boğaziçi Ventures tarafından kaleme alınan ve kurucumuz Umut Ağyüz ile gerçeklştirilen röportaja buradan ulaşabilirsiniz.


Üniversiteler ile, Ulusal ve Uluslararası Çalışmalarda GENZ Biyoteknoloji.

 • Faaliyetlerine halen devam ettiği Bilkent Üniversitesi CYBERPARK içerisindeki firmalardan olan GENZ Biyoteknoloji, Tech Ankara Proje Pazarı'nda elde ettiği başarıyla ilgili özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Biruni Üniversitesi'nin deseğini alan GENZ Biyoteknoloji, BIO Startup programında üçündü olarak, San Diego'da gerçekleştirilecek BIO International Convention programına katılmaya hak kazandı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Üskidar Üniversitesi'de gerçekleştirilen DNA Ameliyatı Çalıştayı'na eğitimci olarak kurucumuz Umut Ağyüz de katıldı. İlgili haber buradadır.
 • Türkiye'de TEPAV ve TOBB BIO tarafından gerçekleştirilen biyoteknoloji girişimci ve startuplarını destekleme programı olan BIO Startup Hızlandırıcı Programında 3. olarak ülkemizi San Diego'da gerçekleşen BIO Convention'da temsil eden GENZ Biyoteknoloji, dünyanın önde gelen şirketleri ve yatırımcıları ile toplam 15 görüşme gerçekleştirmiştir. GENZ Biyoteknoloji'nin başarısını yer veren Türkiye'deki program haberine buradan, San Diego'daki programa ait habere de buradan erişebilirsiniz.
 • BIOEXPO 2019 programı kapsamında sunum yapan kurucumuz Umut Ağyüz'ün de yer aldığı sempozyum kitapçığına buradan erişebilirsiniz. Ayrıca burada da genel sempozyum programı mevcuttur.

 Televiyon Programlarında GENZ Biyoteknoloji.

 •  ATV Ana Haber Bülteninde Yer Alan Haber

 

 • İhlas Haber Ajansı'nın Türkiye'de Meme Kanseri ve GENZ Biyoteknoloji üzerine yaptığı bir haber

 

 • Tvnet Sağlık Raporu programına Umut Ağyüz'ün katılımı